Dzień, w którym upadł Tenochtitlán
13 sierpnia 1521 r. po długich bojach hiszpańscy konkwistadorzy pod dowództwem Hernána Cortésa zdobyli Tenochtitlán – olśniewającą stolicę azteckiego imperium, prawdopodobnie największe miasto świata w XVI wieku.
Wyczyn ten budzi zdumienie potomnych. Jak kilkuset hiszpańskim awanturnikom, bez stałego wsparcia zewnętrznego, udało się zdobyć miasto, które zamieszkiwało ponad 200 tys. ludzi, w tym elitarne oddziały wojsk azteckich?
Za jedną z przyczyn uznaje się dekadencję moralną imperium Mexików, którym rządził obsesyjnie pochłonięty rozważaniami religijnymi Montezuma II. Ale nawet z opisu kronikarzy hiszpańskich możemy wnioskować, że to państwo było świetnie administrowane. Władzę sprawował wybierany przez Radę Starszych duumwirat. Jednym z wybrańców był tlatoani (mówca), czyli naczelny wódz państwa, drugim – cihuacoatl (dosł. kobieta wąż), który sprawował funkcje administracyjne, był zatem jakby odpowiednikiem dzisiejszego premiera.
Mexikanie, którym XIX-wieczni archeolodzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta